Cantec de Gheata si Foc Romania
Jeoffrey Baratheon Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Jeoffrey Baratheon Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cantec de Gheata si Foc Romania

Comunitatea fanilor romani ai seriei Cantec de Gheata si Foc
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi
 

 Jeoffrey Baratheon

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Jeoffrey Baratheon 13

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyLun 11 Iul 2011 - 2:02

Mostenitorul lui Robert, Jeoffrey este de fapt fiul lui Cersei si al fratelui ei, Jaime.

In urma mortii tatalui sau, Jeoffrey a devenit rege, ordonand uciderea lui Eddard Stark in fata propriilor fiice. Aceats acatiune a declansat Razbouiul Celor 5 Regi.

Desi ii promisese Sansei ca se vor casatori, el o ia de sotie pe Margaery Tyrell, insa la nunta sa este asasinat. Cersei il considera vinovat pe Tyrion, desi adevaratii responsabili sunt familia Tyrell.
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Jeoffrey Baratheon 4

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyVin 17 Feb 2012 - 22:15

Primul deces din cele trei volume (pe care le-am citit) care mi-a adus zâmbetul pe buze. Eu am bănuit-o mereu pe bunica Tyrell că pune ceva la cale, nicidecum nu m-am gândit că Sansa sau Tyrion să-l ucidă, nu că nu ar fi avut motive, dar le lipsea sângele rece necesar.
nu pot să spun decât că și-a meritat moartea și după cum s-a observat, nimeni nu-l plânge, cu excepția mamei sale, singura care l-a iubit (și a cărei dragoste nu prea o merita, că veni vorba).
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
FUSTEI
FUSTEI

Rang:
Ucenic

Scorpion Tigru
Mesaje : 13
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 18/11/1986
Data de inscriere : 15/05/2013
Varsta : 37
Jeoffrey Baratheon 2b33455e

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptySam 18 Mai 2013 - 18:25

Ce este interesant e ,ca la complotul familiei Tyrell a participat si Littlefinger(a implicat-o si pe Sansa fara ca ea sa stie)
Sus In jos
EnDor
EnDor

Rang:
Paj

Varsator Pisica
Mesaje : 217
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 12/02/1975
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca
Jeoffrey Baratheon 2

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyMar 3 Sept 2013 - 5:41

off: Razboiul celor 5 Regi era declansat cand Ned este ucis (Renly si Loras erau departe de Debarcaderul Regelui strangand aliati, Stannis era la Piatra Dragonului cu Stegarii sai, Robb il capturase pe Jaime).

on: Jeoffrey o ia de sotie pe Margaery Tyrell mai mult din obligatie (Tyrell participa la eliberarea orasului de Stannis si ai sai). Margaery e mai mare ca el, ca varsta si stie ca ii va fii mai greu decat cu Sansa.

Pentru mine nu-i foarte clar cum moare Jeoffrey: otravit sau asfixiat. Dupa moartea sa, cei care ii examineaza trupul, nu gasesc perla pierduta din podoaba lui Sansa. Eu cred ca otravit fiindca pentru a planifica uciderea lui cu ajutorul unei perle... nu cred ca-i posibil.
Sus In jos
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Jeoffrey Baratheon 13

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyMar 3 Sept 2013 - 8:19

Bijuteria respectiva era de fapt otrava sub forma solida. S-a dizolvat in vin si, o data bauta, i-a facut muschii gatului sa raman incordati, impiedicandu-l sa respire. Deci, a murit prin asfixiere, insa asfixierea a fost provocata de otrava Very Happy
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
EnDor
EnDor

Rang:
Paj

Varsator Pisica
Mesaje : 217
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 12/02/1975
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca
Jeoffrey Baratheon 2

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyMar 3 Sept 2013 - 8:37

Wow chiar nu m-am gandit la acest aspect!
off: S-a mai adus in discutie acest subiect in cartea 5 sau n-am fost eu prea treaz cand am citit pasajul...?
Sus In jos
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Jeoffrey Baratheon 13

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyMier 4 Sept 2013 - 7:54

Faptul ca bijuteria s-a dizolvat e evident inca din vol 3, pentru ca se mentioneaza ca nu ramansese nimic solid in pahar. Faptul ca otrava i-a facut muschii gantului sa se incordeze e mentionat tot in vol 3, cand e descris felul cum moare. Totul e clar inca din vol 3, cel putin eu am dedus totul de acolo Very Happy
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
EnDor
EnDor

Rang:
Paj

Varsator Pisica
Mesaje : 217
Warn Bar : Jeoffrey Baratheon 111010
Data nasterii : 12/02/1975
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca
Jeoffrey Baratheon 2

Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon EmptyMier 4 Sept 2013 - 8:15

Da, ai dreptate. Acestea au fost dezvaluite de Pycelle la procesul lui Tyrion, care a fost sub forma de descriere, prezentate in carte.
Se pare ca eram mai nerabdator sa vad ce urmeaza dupa proces si n-am fost suficient de atent...
Sus In jos
Continut sponsorizat


Rang:


Jeoffrey Baratheon Empty
MesajSubiect: Re: Jeoffrey Baratheon   Jeoffrey Baratheon Empty

Sus In jos
 

Jeoffrey Baratheon

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» Myrcella Baratheon
» Renly Baratheon
» Stannis Baratheon
» Tommen Baratheon
» Robert Baratheon

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cantec de Gheata si Foc Romania :: Cantec de Gheata si Foc :: Personaje :: Casa Baratheon-