Cantec de Gheata si Foc Romania
Pareri despre carte Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Pareri despre carte Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cantec de Gheata si Foc Romania

Comunitatea fanilor romani ai seriei Cantec de Gheata si Foc
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi
 

 Pareri despre carte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Pareri despre carte 13

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyMier 11 Ian 2012 - 12:37

Astazi se implinesc 3 saptamani de cand Dansul Dragonilor este disponibil pe piata, aceste trei saptamani cuprinzand si zile de vacanta/concediu, deci cred ca a fost timp suficient pentru ca unii fani sa fi si citit cartea. Asadar, incepand de azi, informatiile din volumul 5 nu vor mai fi considerate spoilere, si deci sunt permise.

Eu am terminat de citit cartea, insa am citit-o in engleza, in original. In primul rand, cred ca urmez ideea lui Razvan (Lannister) si o sa-mi continui seria in engleza. (O sa le iau si in romana, nu sunt singurul fan din casa, doar singurul care face fata unei carti in engleza Smile ) In timp, o sa mi-o iau si primele patru volume si o sa recitesc seria. Oricat de buna sua mai putin buna ar fi munca oricaror traducatori, originalul e cu totul si cu totul altceva.
Eu si ADWD am avut un inceput mai dificil, in primul rand pentru ca nu voiam sa se termine. Imi propusesem sa citesc maxim un capitol pe zi. Apoi, undeva pe parcurs, a inceput sa nu-mi mai pese. In ultimele zile, citeam aproape non-stop. Again, superba carte si mai ales, superba in engleza.
Actiunea n-a lasat de dorit si mi-a placut sa aflu ce s-a intamplat cu toate personajele care au lipsit din Festin. Totusi, am simtit lipsa capitolelor Sansei. Mi-ar fi placut sa stiu ce s-a intamplat cu ea, la fel cum mi-ar fi placut si un capitol pentru Brienne, ceva mai mult decat mica aparitie. SI mai multe capitole cu Jaime. Eventual, in locur cele cu Cersei, care nu mai moare o data! Laughing (Bine, mi-as fi dorit o carte interminabila, dar si asa, a fost superba).
In schimb, capitolul lui Melisandre... Cand am vazut prima data ca are un capitol dedicat, abia asteptam sa-l citesc, dar... Nu am considerat-o niciodata un personaj bun, dragut sau demn de iubit, dar m-a fascinat. Citindu-i capitolul... A scazut considerabil in ochii mei, pentru ca n-a mai fost Preoteasa Rosie, ci un om ca toti altii care stie cateva scamatorii. N-ar fi trebuit sa ma surprinda, dar m-a dezamagit.
La polul opus e Arya, care incepe sa creasca in ochii mei. Mi-a placut, de-a lungul timpului, dar mi s-a parut mereu ca a avut enrom de mult noroc. Enorm, enorm, enorm. Acum, insa, n-a mai fost vorba de noroc, ci de vointa ei. Asa ca... thumbs up, girl!
In rest... Mi-a parut rau de Quentin, cateva clipe chiar credeam ca o sa calareasca un dragon inapoi acasa... Si finalul ultimului capitol al lui Jon o sa ma bantuie luni bune. Sper din suflet ca ceea ce a patit sa fie lamurit in primele capitle din TWOW ca fie uploadate pe site inainte de aparitia cartii ca sa aflu ce si cum. Daca moare, am sa ma oftic enorm, pentru ca e singurul Stark ramas care imi place.

Si acum... back to waiting. Dar am avut parte de cea mai frumoasa vacanta, petrecuta in Westeros :X
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lannister
Lannister

Rang:
Mana

Taur Maimuta
Mesaje : 568
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 15/05/1992
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Season 3 is here :D
Pareri despre carte 6

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyMier 11 Ian 2012 - 12:48

Nu mai murise nimeni considerabil de ceva vreme. Eu cred ca o sa moara Jon, poate ca o sa mai aiba vreun capitol, dar nu mai mult. Dar fiecare cu parerea lui.
Sus In jos
http://cuvintedesprecuvinte.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Pareri despre carte 13

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyMier 11 Ian 2012 - 13:06

Quentin e considerabil, el a murit. Cersei e considerabila, sa moara ea. Sa moara si Stannis si Tommen si... Ok, acum as putea numi cam tot Westerosul. N-au decat sa moara toti, si sa mi-l lase pe Jon.

(Ok, asta a sunat a copil rasfatat. Dar chiar m-am atasat de personaj. El e motivul pentru care inca nu mi-am ales o casa, altfel eram Targaryen de mult Laughing )
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lord of Darkness
Lord of Darkness

Rang:
Ucenic

Sagetator Bivol
Mesaje : 8
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 19/12/1973
Data de inscriere : 06/06/2012
Varsta : 50
Localizare : Constanta
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyJoi 7 Iun 2012 - 7:58

Ghanda a scris:
N-au decat sa moara toti, si sa mi-l lase pe Jon.

Smile) Nu pot decât să subscriu! Pe mine chiar m-a enervat finalul acela în coadă de pește cu Jon... ceva de genul: "pe cel de-al 4-lea nici nu îl mai simți". Am recitit fragmentul respectiv de vreo 10 ori pentru a întelege mai exact ceea ce s-a întâmplat...

"- De ce?
-Pentru Rond."

Întrebarea lui Jon și răspunsul lui Wick m-au liniștit un pic... "Pentru Rond" a spus și Bowen Marsh cu lacrimi în ochi... asta nu poate însemna decât că Rondul a preferat să-și înjunghie Lordul Comandant pentru a-l face să nu încalce legea aceea cum că Rondul nu ia parte la războaiele din Regat... cu alte cuvinte să-l țină departe de Winterfell. De aceea eu cred că Jon nu este mort ci doar a leșinat când și-a văzut sângele curgând... Smile))
Sus In jos
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Pareri despre carte 13

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyJoi 7 Iun 2012 - 11:09

Lord of Darkness a scris:
asta nu poate însemna decât că Rondul a preferat să-și înjunghie Lordul Comandant pentru a-l face să nu încalce legea aceea cum că Rondul nu ia parte la războaiele din Regat... cu alte cuvinte să-l țină departe de Winterfell.

Eu cred ca mai repede l-au injunghiat pentru ca le permitea salbaticilor sa vina la sud de Zid, ceea ce, in conceptia fratilor jurati inseamna o incalcare a atributiilor Rondului, asa ca au vrut sa-l elimine de la conducere. Eu asta am inteles don\'t know Oricum, oricare le-ar fi fost motivul, nu pot decat sa sper ca scopul nu este sa-l elimine de tot. I want him to live!

In alta ordine de idei, am remarcat ca atunci cand am scris despre volumul 5, am uitat sa mentionez cat de interesant mi s-a parut epislogul. In primul rand, m-ambucurat de reintoarcerea lui varys, care in modul lui enigmatic, imi place. In al doilea rand, mi-a placut faptul ca in sfarsit nu mai pare sa tina cu toata lumea, a incetat sa para ca-i ajuta si sapa pe toti in mod egal. Ceea ce nu mi-a placut este ca acum, puterea pare sa fi revenit in mainile lui Cersei, care mi se pare incapabila s-o detina. Sper din suflet sa i-o ia cineva (eventual Margaery) repede, inainte sa readuca totul la haos. (Altfel, va vrea curand sa se razbune pe preoti, si cum ii lipseste complet simtul diplomatic, probabil o sa inceapa un mini-razboi sau ceva asemanator. Dar ar fi dragut sa moara.)
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lord of Darkness
Lord of Darkness

Rang:
Ucenic

Sagetator Bivol
Mesaje : 8
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 19/12/1973
Data de inscriere : 06/06/2012
Varsta : 50
Localizare : Constanta
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyJoi 7 Iun 2012 - 11:46

Hmmm... fiecare cu părerea lui însă atacul asupra lui Jon nu a intervenit odată cu decizia lui de a lăsa cale liberă oamenilor de dicolo de zid... dacă îmi aduc bine aminte la acel moment i-a convocat pe toți undeva pe zid, după faza cu premonițiile Melisandrei. Dacă acela ar fi fost motivul atunci ar fi fost exact locul și momentul potrivit...

Că tot veni vorba... am și eu ceva nelămuriri, mai bine spus câteva chestii îmi sunt neclare... am să le aduc în discuție aici pentru că nu am găsit un topic de discuții adecvat... în primul rând nu am prea înțeles faza cu Lyanna Stark, Ned, Robert și Rhaegar. A fost un turnir câștigat de Rhaegar care a declarat-o pe Lyanna Regina Frumuseții... Robert o iubea, Rhaegar ce a făcut și de ce și cum a murit Lyannna? Ce îl măcina pe Ned? "Nu uita Ned..." Ceva de genul acesta... și din câte îmi aduc aminte, cam tot atunci și Selmy Barristan avea ceva amintiri legate de subiect... dar în altă direcție: dacă nu ar fi pierdut cu Rhaegar ar fi declarat-o el pe o fată din suita Asharei Dorne drept regină a frumuseții și astfel poate nu s-ar fi uitat la Stark... el o iubea pe Ashara din câte spunea sau am înțeles eu greșit? Și atunci care era faza cu fata aceea? E traducerea în română neclară? ( eu am citit carțile în varianta pdf, pe computer și mă gândesc că poate... ) A pus cineva cap la cap de-a lungul seriei informațiile și mă poate lămuri cu chestiile astea? Greșesc eu și leg două evenimente diferite? Pe măsură ce îmi mai aduc aminte ceva chestii le pot aduce în discuție aici? Mulțumiri!
Sus In jos
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Pareri despre carte 13

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyVin 8 Iun 2012 - 4:31

Legat de topicuri, daca nu gasesti ceva de care ai nevoie, poti oricand crea tu unul.

Cat despre povestea Lyannei, eu am inteles asa:

Rhaegar era casatorit cu Elia din Dorne, (sora lui Oberyn, Vipera Rosie). Cand a castigat un turnir, Rhaegar trebuia sa aleaga femeia care va fi The Queen of Love and Beauty (am uitat cum au tradus titlul) si in loc sa-si aleaga sotia, a ales-o pe Lyanna.

Despre Barristan si gandurile lui nu-mi amintesc, dar probabil ideea e ca daca el ar fi castigat, el ar fi numit Regina si atunci Rhaegar n-ar fi putut s-o aleaga pe Lyanna si scandalul ar fi fost evitat - crede Barristan.

Oricum, Rhaegar a ales-o pe Lyanna. Ceva mai tarziu, Lyanna a disparut cu Rhaegar. Unii zic ca a fost rapita, (inclusiv Ned si Robert), dar e la fel de plauzibil sa fi fugit cu el. Oricum, asta a fost principalum motiv al declansarii Rebeliunii lui Robert, care era logodnicul Lyannei. Robert l-a ucis pe Rhaegar la Trident, dar Lyanna era prizoniera intr-un turn (The Tower of Joy). Ned si tatal fratilor Reed, alaturi de 5 oameni, au plecat s-o salveze. Au dat peste niste garzi, le-au invins, dar n-au supravietuit decat Ned si Howland Reed. Atunci, Ned a gasi-o pe Lyanna pe moarte. Inainte sa moara, ea i-a zis "promite-mi Ned".

Nu se stie exact ce anume sa-i promita, dar ceea ce se stie e ca Eddard s-a intors acasa cu Jon Snow. De aici pleaca ideea cum ca e posibil ca Lyanna si Rhaegar sa fie de fapt parintii lui Jon.

Sper ca te-am lamurit Smile
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lord of Darkness
Lord of Darkness

Rang:
Ucenic

Sagetator Bivol
Mesaje : 8
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 19/12/1973
Data de inscriere : 06/06/2012
Varsta : 50
Localizare : Constanta
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyVin 8 Iun 2012 - 5:29

În mare parte da! Smile Carele va să zică... am înțeles fragmentul cu Barristan. L-am găsit, l-am recitit și mi-am dat seama cât de epuizat am fost de nu l-am înțeles deloc... el spunea de Ashara Dayne, care era una din însoțitoarele Eliei din Dorne... aceasta s-ar fi aruncat dintr-un turn ( crede el din cauza morții fiicei sale ) ceea ce, dacă ar fi adevărat, ne-ar lăsa două variante:
1. Jon este fiul Lyannei și al lui Rhaegar
2. Este fiul lui Ned și Ashara, cu specificația că în cazul acesta Ser Barristan avea informații eronate... sau așa a fost lăsat el să înțeleagă.

Ca să lămurim și aspectul ăsta... știe cineva din altă sursă cauza morții Asharei Dayne? Parcă îmi amintesc că Arya auzise undeva o discuție referitoare la mama lui Jon, parcă prin Iureșul Săbiilor?!?

Mulțumiri Ghanda pentru informații... ce să-i faci... odată cu bătrânețile uit multe! Smile
Sus In jos
Jupioana
Jupioana

Rang:
Ucenic

Sagetator Maimuta
Mesaje : 7
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 09/12/1968
Data de inscriere : 21/08/2012
Varsta : 55
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyJoi 4 Oct 2012 - 23:33

Ghanda a scris:
N-au decat sa moara toti, si sa mi-l lase pe Jon.

Smile) Nu pot decât să subscriu! Pe mine chiar m-a enervat finalul acela în coadă de pește cu Jon... ceva de genul: "pe cel de-al 4-lea nici nu îl mai simți". Am recitit fragmentul respectiv de vreo 10 ori pentru a întelege mai exact ceea ce s-a întâmplat...

Eu am citit cartea in limba romana, dupa care am apelat la varianta in limba engleza pentru a ma lamuri daca traducerea acelui fragment este corecta si daca am inteles eu bine. Acolo zice undeva ca rana din abdomen daca nu ma insel, fumega. A mai sesizat cineva ca acelasi lucru s-a intamplat cu ranile lui Drogon, produse in arena Mereen-ului, cand au incercat sa-l ucida? Spunea acolo George ca dragonii nu pot fi omorati in acest fel. Pare-se ca Jon are ceva sange de dragon. Sau ma insel eu???



Lannister a scris:
Nu mai murise nimeni considerabil de ceva vreme. Eu cred ca o sa moara Jon, poate ca o sa mai aiba vreun capitol, dar nu mai mult. Dar fiecare cu parerea lui.

Este nevoie de trei calareti pentru cei trei dragoni. Personal cred ca George Martin tocmai ne-a dezvaluit la finalul capitolului in care Jon este injunghiat de Bowen Marsh ca Jon este unul din cei trei atunci cand a spus ca rana sa fumega. Stim deja cine sunt ceilalti doi Targaryeni supravietuitori: Dany si Aegon. Parca pe undeva in cele cinci carti, nu mai stiu exact unde (acum m-am apucat sa le recitesc pentru ca imi este foarte greu sa ma desprind de lumea aia), se spune ca Targaryen-ii obisnuiau sa practice bigamia, deci daca Jon este intr-adevar fiul lui Rhaegar si al Lyannei, este posibil ca Rhaegar sa-l fi legitimat in acest fel. Oricum, viziunile Melissandrei, floarea albastra pe un zid de gheata din viziunea lui Dany (florile albastre se stie ca erau preferatele Lyannei), rana lui Jon care fumega precum ranile lui Drogon in arena Mereen-ului si multe altele, sunt cred indicii pe care GRRM le lasa pe drum cu un anumit scop. GRRM este un scriitor mult prea bun si cartea (cartile) sunt mult prea elaborate si minutioase pentru ca toate astea sa nu isi aiba sensul.

edit by Ghanda: dublu-postingul este interzis. Ti-am unit eu mesajele, dar o sa te rog sa ai mai multa grija pe viitor. Daca vrei sa adaugi ceva ulterior, foloseste butonul "editeaza".
Sus In jos
Lord of Darkness
Lord of Darkness

Rang:
Ucenic

Sagetator Bivol
Mesaje : 8
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 19/12/1973
Data de inscriere : 06/06/2012
Varsta : 50
Localizare : Constanta
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyVin 5 Oct 2012 - 12:24

Este o interpretare foarte interesantă... chiar nu am remarcat amănuntul acela cu fumegatul rănii, mai bine spus explicația logică nu a lăsat loc de altceva în viziunea mea. Mă așteptam ca Jon să aibă un rol în preconizata încleștare fire-ice, dar nu ca și călăreț al unui dragon... așa cum am mai spus este o interpretare extrem de interesantă, care lasă loc de multe speculații, dar asta numai dacă George RR Martin îl ține în viață... ( sper să-l țină, fără Jon "viața e pustiu!" Smile )
Sus In jos
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Pareri despre carte 13

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyDum 7 Oct 2012 - 5:36

Eu una chiar eram destul de convinsa ca Jon e fiul Lyannei cu Rhaegar (desi era doar o chestie de instinct, n-aveam argumente si categoric nu ma prinsesem de legatura dintre viziunea lui Dany si florile preferate ale Lyannei), dar chestia cu sangele fumegand chiar m-a lasat masca. Eu am citit cartea in engleza si m-am gandit doar ca sangele e cald, si deci cand atinge zapada rece, se ridica aburi. Dar interpretarea ta e geniala! Felicitari!
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lord of Darkness
Lord of Darkness

Rang:
Ucenic

Sagetator Bivol
Mesaje : 8
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 19/12/1973
Data de inscriere : 06/06/2012
Varsta : 50
Localizare : Constanta
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyDum 7 Oct 2012 - 7:27

Ghanda a scris:
dar chestia cu sangele fumegand chiar m-a lasat masca. Eu am citit cartea in engleza si m-am gandit doar ca sangele e cald, si deci cand atinge zapada rece, se ridica aburi.

Exact asta spuneam eu... atunci când există e explicație logică, în cazul nostru sângele cald și aerul rece al iernii ce produc acest fenomen de aburi ridicați, adică impresia de fumegare, nu ai de ce să legi acest fenomen de fumegatul rănii unui dragon în mijlocul verii... dar asta nu încearcă să scadă cu nimic meritul interpretării, este un argument fantastic așa cum este și povestea, deci este bine primit! Nici eu nu am făcut acea legătură din viziunea lui Dany și pentru că mi-a trezit apetitul de discuții... arunc și eu o nadă! Jon, fiul lui Rhaegar și Lyanna... conducătorul regatului? Ar fi posibil ca Jon să-și încalce jurământul făcut Rondului, știut fiind că tocmai ce a fost aproape ucis de camarazii săi pentru cam același lucru?
Sus In jos
Jupioana
Jupioana

Rang:
Ucenic

Sagetator Maimuta
Mesaje : 7
Warn Bar : Pareri despre carte 111010
Data nasterii : 09/12/1968
Data de inscriere : 21/08/2012
Varsta : 55
Pareri despre carte 2b33455e

Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte EmptyDum 7 Oct 2012 - 10:55

E o teorie frumoasa, cea cu Jon fiul Lyannei si al lui Rhaegar. Personal cred ca George mai are multe sa dezvaluie. Raman la parerea cu fumegatul, coincidenta e prea mare, in acelasi volum cu cateva capitole inainte, GRRM vorbeste despre Drogon si foloseste acelasi cuvant. Si mie mi se pare Jon un personaj cheie, ar fi cam trist sa il pierdem la sfarsitul volumului cinci.

Mi-am adus aminte inca un indiciu zic eu: in lupta de la Trident cu Robert, Rhaegar purta o armura neagra ce infatisa un dragon din rubine. La sfarsitul cartii a cincea, Jon are un vis in care era imbracat intr-o armura neagra de gheata. Ce o mai fi si asta? Martin, clar dezvaluie treptat evenimentele care au creat prezentul, mereu prin intermediul personajelor cheie care nu stiu exact ce s-a intamplat, au doar amintiri la indemana sau prin intermediul viziunilor, viselor sau profetiilor chiar.

Referitor la juramantul lui Jon: daca din bataliile finale la care se refera GRRM una este cea din nord s-ar putea ca zidul sa nu mai existe in final (cornul lui Joramun nu a fost distrus se pare), regatul oamenilor sa fie salvat, Ceilalti distrusi pentru totdeauna si Rondul de Noapte sa nu-si mai aiba rostul, prin urmare nici juramintele rostite. Deja tinuturile din jur sunt repopulate cu oameni (salbaticii lui Jon).

Nu stiu daca Jon si Dany sunt meniti sa fie impreuna dar mai este o chestiune care nu-mi da pace. GRRM nu arunca nici o vorba fara sens dupa cate am observat. In prima carte, Miri Maaz Dur, maegi care il trimite pe taramul mortilor vii pe Khal Drogo spune ca el se va intoarce la ea cand soarele va rasari la vest, va apune la est, marile vor seca si muntii se vor imprastia ca frunzele in vant si pantecul ei va rodi din nou (ceva de genul asta). Mi-ar place sa fie o metafora pentru momentul cand dragostea se va intoarce la Dany (nu neaparat sub forma lui Drogo) combinata cu intoarcerea ei acasa. Soarele care va rasari la vest inseamna intoarcerea ei in Westeros care este la vest, apunerea lui la est - parasirea continentului estic pe care este momentan, marile secate - depasirea obstacolului care este Marea Ingusta iar muntii care se imprastie - caderea zidului si sau depasirea tuturor obstacolelor care stau in drumul ei spre casa. Un alt copil nu mai are nevoie de interpretare, poate impreuna cu toate celelalte intoarcerea iubirii adevarate in viata ei (Jon Snow oare? ).

Si pana la urma s-ar putea ca Jon sa fie si legitim, se stie ca Targaryenii practicau poligamia.

Ce ziceti de aceasta interpretare??

Scuze pentru dubla postare, nu stiam ce este, este pentru prima oara ca scriu pe un forum si nu cunosc inca toate regulile. Nu se va mai repeta, promit Smile.
Sus In jos
Continut sponsorizat


Rang:


Pareri despre carte Empty
MesajSubiect: Re: Pareri despre carte   Pareri despre carte Empty

Sus In jos
 

Pareri despre carte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» Pareri despre tema
» Pareri despre forum
» Pareri despre regulamente
» Despre sezonul 2
» Despre sezonul 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cantec de Gheata si Foc Romania :: Cantec de Gheata si Foc :: Volumele :: Dansul Dragonilor-