Cantec de Gheata si Foc Romania
Ep 01 - The North Remembers Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Ep 01 - The North Remembers Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cantec de Gheata si Foc Romania

Comunitatea fanilor romani ai seriei Cantec de Gheata si Foc
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi
 

 Ep 01 - The North Remembers

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Ep 01 - The North Remembers 13

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyJoi 29 Mar 2012 - 5:04

Mai sunt doar 4 zile pana la premiera episodului 1, dar deja HBO ne-a pus la dispozitie 6 scurte secvente din The North Remembers. Le gasiti aici (click).

Vizionare placuta Smile!
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Ep 01 - The North Remembers 4

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyJoi 29 Mar 2012 - 7:50

Celor de la HBO le place chinuie încet Laughing
Ne tot dau câte puțin ca să ne fiarbă la foc mic.

Cât despre secvențe, o mare parte din ele au fost deja vizionate în trailerele anterioare.
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Lannister
Lannister

Rang:
Mana

Taur Maimuta
Mesaje : 568
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 15/05/1992
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Season 3 is here :D
Ep 01 - The North Remembers 6

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyLun 2 Apr 2012 - 5:02

Tocmai am vazut episodul. BESTIAL!!!! Imi place ca la inceput fac o recapitulare a evenimentelor importante din primul sezon. Muzica a fost modificata putin, adica temele sunt aceleasi dar pe alte tonuri, mai intunecate ca doar e razboi, dar imi place. Dat fiind ca inca nu au aparut prea mult, nu pot spune daca actorii noi joaca bine sau nu. Stannis pare potrivit, Melisandre e frumoasa, dar inca nu imi inspira prea multe. Caster e potrivit si el; are un aer nobil cat de cat. In rest, nu au mai aparut actori noi importanti, deci ramane pe data viitoare sa vedem. Aa, Jeoffrey e si mai nesimtit, iar actoru se descurca de minune Laughing
Sus In jos
http://cuvintedesprecuvinte.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Ep 01 - The North Remembers 13

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyLun 2 Apr 2012 - 13:38

Ge-ni-al!!!
De acord, recapitularea e buna si foarte bine facuta, au surprins exact esentialul. Apoi genericul... Pur si simplu ador realizarea, e atat de buna ideea de a folosi harta si atat de superba "smecheria" cu cladirile care se ridica... Iar Dragonstone e superba!
Cat despre actori noi/importanti... Come on, Melisandre was there! Si spre deosebire de interviul actritei dintr-unul din teasere, cand joaca chiar pare hotarata, puternica etc etc. Davos n-a aparut cine stie ce, dar a fost ok. Vreau sa-i vad mana, sunt curioasa cum le-a iesit partea asta.
Si Drogon... vreau si eeeeeu Laughing
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Ep 01 - The North Remembers 4

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyLun 2 Apr 2012 - 21:36

L-am așteptat atât de mult și în sfârși e aici!În sfârșit ne-am putut delecta cu primul episod!

Recapitularea era necesară așa că nici nu mă așteptam să nu apară, era nevoie ca fanii mai puțin înfocați (eu unul am revizionat de câteva ori sezonul unu în așteptarea celui de-al doilea) să își reamintească evenimentele cheie din sezonul trecut.

Mă așteptam să înceapă cu cometa și cu acțiunea de la Dragonstone/ Piatra Dragonului, dar poate nu ar fi fost potrivit să ne „arunce” din primul moment într-o locație complet nouă cu personaje necunoscute. A fost mai bine să înceapă cu ceva ma cunoscut (și antipatic totodată - mă refer la Joffrey).

Noile personaje:
Stanis e ciudat puțin, din punctul meu de vedere, dar cred că se potrivește rolului, vedem pe parcurs.
Davos, momentan nu pot să îmi dau cu părerea, trebuie să-l mai văd, și într-adevăr trebuie să-i observăm mâna.
Melisandre e potrivită și deja îmi inspiră teamă, exact cum mi-a inspirat și în carte.
Caster e exact nesimțitul cu aer nobil și frustrat pe deasupra, care este descris în carte.

Mai erau alte personaje noi? Nu cred.

Aștept să o văd pe Margaery, mie din carte mi se părea perechea perfectă a lui Renly.
Aaa, și să nu uit, vreau să o văd și pe Brienne...
Cât despre Rosie (Rose, ori cum o cheamă) - târfa - era un personaj așa important și în cărți, mie din film așa mi se pare.

Două scene nu le-am înțeles, poate mă ajutați voi:
1. De ce a mers Bran la iazul ăla de lângă copacul inimii și s-a oglindit în apă?
2. Ce s-a întâmplat între Lord Mormont și Jon Snow după ce au ieșit din Fortăreața lui Craster?

Concluzia: Episod bun, ca de obicei (după atâta timp puteau să ne servească aproape orice și în prima fază am fi fost mulțumiți), care aprinde dorința de a le vedea și pe celelalte.

Abia aștept pe următorul!
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Lannister
Lannister

Rang:
Mana

Taur Maimuta
Mesaje : 568
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 15/05/1992
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Season 3 is here :D
Ep 01 - The North Remembers 6

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyLun 2 Apr 2012 - 23:56

Cred ca iti pot raspunde la intrebari Sorin, iar parerea mea este:
1.Bran s-a dus la lacul acela pentru ca era acelasi loc pe care il vazuse in vis, si daca ai vazut, in vis lupul s-a uitat si el in apele acelea; probabil vroia sa inteleaga ce a visat. Plus ca locul mi s-a parut cunoscut, nu era cumva acelasi loc unde medita Ned?
2.Ce s-a intamplat intre Jon si Mormont e simplu. Mormont il vrea Lord Comandant si trebuie sa il invete meseria, iar Jon isi cam bagase nasul in discutia dintre el si Craster si cam stricase negocierile, asa ca normal ca l-a mustruluit.
Sus In jos
http://cuvintedesprecuvinte.blogspot.com/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Ep 01 - The North Remembers 4

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyMar 3 Apr 2012 - 0:17

Mersi de explicații.

1. Da, într-adevăr locul e acela unde medita Ned, unde e copacul rămas din pădurea zeilor.


Cu siguranță trebuie să mai văd de vreo 2-3 ori episodul până îl înțeleg complet.
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Ep 01 - The North Remembers 13

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyMar 3 Apr 2012 - 5:22

GoT Season 2: Inside Episode 1


Explica destul de bine scena dintre Jon si Mormont si motivele ei, la fel cum explica si cate ceva despre Robb si despre Melisandre si religia ei.
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
EnDor
EnDor

Rang:
Paj

Varsator Pisica
Mesaje : 217
Warn Bar : Ep 01 - The North Remembers 111010
Data nasterii : 12/02/1975
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca
Ep 01 - The North Remembers 2

Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers EmptyVin 6 Sept 2013 - 1:30

Link-ul catre TvBlog la "2x01 - The North Remembers" este aici
Sus In jos
Continut sponsorizat


Rang:


Ep 01 - The North Remembers Empty
MesajSubiect: Re: Ep 01 - The North Remembers   Ep 01 - The North Remembers Empty

Sus In jos
 

Ep 01 - The North Remembers

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cantec de Gheata si Foc Romania :: Game of Thrones (Urzeala Tronurilor) :: Sezonul 2 :: Episoade-