Cantec de Gheata si Foc Romania
Parerea ta Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Parerea ta Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cantec de Gheata si Foc Romania

Comunitatea fanilor romani ai seriei Cantec de Gheata si Foc
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi
 

 Parerea ta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin

Rang:
Rege

Mesaje : 282
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data de inscriere : 25/05/2011
Parerea ta 2b33455e

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Parerea ta   Parerea ta EmptyMar 31 Mai 2011 - 23:15

Aici va puteti spune parerea despre acest volum.
Sus In jos
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Parerea ta 4

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyLun 5 Dec 2011 - 12:52

Voiam sa va intreb daca ati observat ca perspectiva narativa din volumul doi nu este niciodata plasata in mod direct asupra celor trei regi de pe continent: Stannis, Robb si Jeoffrey?
Pentru a observa faptele Regelui Stannis il urmarim defapt pe Ser Davos, cavalerul de ceapa, ca sa zic asa.
Pentru a vedea actiunile lui Robb, Regele Nordului trebuie sa citim capitolele despre Lady Catelyn, mama lui.
Iar daca vrem sa fim la curent cu ceea ce mai face -nesuferitul- Rege Jeoffrey, Tyrion este cel pe care il avem in vizor.
Ma intreb: de ce, daca acestia trei sunt regi, nu sunt ei plasati in centrul unor capitole cu numele lor? Oare nu cumva aceste personaje apropiate din anturajul lor sunt mai importante decat regii insisi?
Voi ce credeti?

off: ne aflam totusi la nivelul volumului doi, incercati pe cat posibil sa nu dati spoilere, din volumele urmatoare, ci doar pareri
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Parerea ta 13

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyLun 5 Dec 2011 - 13:40

Cred ca e mai placut asa. N-am studiat niciodat astfel de tehnici, nu-mi sta in caracter si de obicei, imi strica din placere, deci nu o sa ma apuc de vreo dezbatere legata de stil, compozitie etc.

Pur si simplu cred ca e mai placut sa observi actiunile conducatorilor prin prisma apropiatilor lor. Sa vezi ce gandeste un rege cred ca-i strica din magie, ii stirbeste aerul de "stapanul tuturor". Sunt si ei, pana la urma, oameni, si personajele universului lui Martin tind sa fie si mai umanizate. Asa ca sa nu stii ce gandesc, ca se tem, e parca mai...placut. (Desi ni se arata si aceasta latura a lor, pentru ca Tyrion, Catelyn sau Ser Davos le sunt apropiati regilor in cauza, e altceva decat daca ar fi gandit-o regele insusi).

Si nu cred ca personajele carora le sunt dedicate capitolele sunt mai importante. Cel putin, nu pentru mine.
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Parerea ta 4

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyMar 6 Dec 2011 - 3:20

Departe de mine gandul sa cred ca personajele care au capitole dedicate sunt mai importante decat cele fara. Voiam doar sa subliniez ca cele trei personaje par mai importante decat cei trei regi, ceea ce, pe mine unul, ma duce cu gandul la faptul ca nici unul nu merita sa ajunga pe tron.
Daca suntem atenti vom observa ca pentru Daenerys, Martin nu s-a folosit de o perspectiva plasata asupra lui Jorah Mormont. cazul ei e diferit fata de Jeoffrey, Stannis sau Robb.
promit ca voi termina curand cartea si o sa imi plasez aici o parere/ recenzie detaliata. mai discutam atunci.
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Parerea ta 13

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyMar 6 Dec 2011 - 10:36

Dany e putin peste nivelul de uman, din punctul meu de vedere. A pierdut tot si s-a ridicat literalmente din cenusa, cu 3 pui de dragon dupa ea.
Cat despre partea cu meritatul tronului, mie mi se parea ca Robb il merita cu varf si indesat. Stannis imi displace, dar daca stau sa ma gandesc, cred ca antipatia pentru el a venit ceva mai tarziu de volumul 2, iar pe Jeoffrey il detest cu perseverenta. Insa Robb era bun de rege.
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Parerea ta 4

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyVin 9 Dec 2011 - 11:32

Gata!
Tocmai m-am despărțit de Bran (eu am zis că trebuie să vin acasă, el nu, că trebuie să meargă spre nord cu Jojen și Meera - treaba lui, dacă el așa vrea) și m-am gandit să vin să vă spun pe unde am mai umblat preț de 1001 pagini (fără anexe).

Am terminat de citit Încleștarea Regilor acum 5 minute. acest al doilea volum e o confirmare a valorii primului (un fel de: ți-am spus eu că e bună carte, citește mai departe!) și o suplimentare.
Pe parcursul volumului al doilea s-au mai clarificat unele lucruri dar și mai multe s-au încurcat. Bineînțeles, au mai existat niște morți, dar nu m-a afectat în mod deosebit vreo una.
Dacă în primul volum magia a fost destul de timidă, puțin la început când au apărut în scenă Ceilalți și puțin la final când Dany a renăscut din cenușă împreună cu cei trei dragoni, în al doilea au mai apărut elemente de magie cum ar fi:
- Zeul Luminii (mie mi se pare un zeu rău în ciuda numelui pe care îl are) și enigmatica și intriganta lui preoteasă, Melisandre.
- Jaqen H'ghar, acel asasin dubios care o ajută pe Arya, după ce în prealabil ea îi salvase viața, și care metamorfozează și dispare după ce își plătește datoria, lăsând-o plină de uimire pe Arya. De la el i-au rămas fetei o monedă și două cuvinte Valar Morghulis.

Winterfellul a căzut și a fost ars, ce încă nu îmi e în clar e dacă Theon a murit sau a fost luat prizonier.
Robb nu mai are acum nici o posibilitate de a se alia cu cineva - nu că înainte ar fi avut foarte multe - Renly e mort, Stannis a fost învins datorită minții inteligente a lui Tyrion și armatei puternice a lui Tywin.
Jamie Lannister e tot prizonier, iar nepotul său încă își mai ține fundul regal pe Tronul de Fier, iar noua lui Mână este bunicul său.
Arya a fugit din Harrenhall, împreună cu Gendry și Plăcintă Fierbinte (Hot Pie), la fel cum și Bran și Rickon au fugit din Winterfell, primul spre Nord cu Jojen, Meera, Hodor și Vară, celălalt în direcție opusă împreună cu Osha și Câinele Lățos.
Dany a distrus Ghilda Vrăjitorilor, cei cu buze albastre iar acum pleacă împreună cu Khalasarul ei pe corăbiile plătite de Ilyrio Mopatis (cine știe ce gânduri ascunse are și acesta).
Și a mai rămas cineva? A, da, Jon și Năluca lui. A salvat-o pe Ygritte iar acum ea a pus o vorbă bună pentru el și oamenii liberi din nord l-au acceptat printre ei, deci și-a încălcat jurământul, cum ar veni.

Din nefericire 1001 pagini nu au fost suficiente și au trecut prea repede parcă, iar volumul al doilea, plin de războaie, pe bună dreptate intitulat Încleștarea Regilor s-a încheiat, lăsând în suspans destinul fiecărui personaj (cu excepția celor moarte).
Mda. Nu cred că ceea ce am scris eu aici se poate numi recenzie, ci e mai mult un fel de retrospectivă la final de volum; dar am o stare care nu îmi permite să gândesc o recenzie însă nici să nu scriu nu aș putea, trebuie să îmi împărtășesc sentimentele cu cineva.
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Lannister
Lannister

Rang:
Mana

Taur Maimuta
Mesaje : 568
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 15/05/1992
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Season 3 is here :D
Parerea ta 6

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyVin 9 Dec 2011 - 11:59

Interesante ideile tale. Si eu sunt de parere ca Zeul Luminii e bad, foarte bad Laughing Nu vreau sa iti dau spoilere, dar iti voi spune ca referitor la Theon, vei afla ceva despre soarta lui de abia in ADWD, pana atunci sit back and enjoy the rest of the books. All will be revealed, ai rabdare Wink
Sus In jos
http://cuvintedesprecuvinte.blogspot.com/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Parerea ta 4

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyVin 9 Dec 2011 - 12:10

Ce rău ești!!! Laughing Mai tare m-ai pus pe jar, mai bine nu ziceai nimic Sad
Acuma de unde scot eu, din pământ din piatră seacă, bani să îmi cumpăr și volumul 3? hm? Îi 135 lei în format hardcover.
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Parerea ta 13

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyVin 9 Dec 2011 - 14:22

La capitolul Theon, m-ati batut amandoi. Eu puteam sa jur ca a murit. N-am avut nici cel mai mic dubiu pana cand n-am citit undeva ca are capitole in ADWD. Si atunci am luat la repuricat ultimul lui capitol...

Cat despre zeu... Vad ca sunt singura care il gaseste simpatic. Sincer, chiar mai simpatic decat cei 7. Nu pot sa creez o argumentare pentru ca n-am argumente. Pur si simplu imi place. Iar Melisandre... Nu e in top 5-ul meu, nici in top 10 nu stiu daca se incadreaza, dupa fazele cu umbra si mai ales dupa volumul 3, e clar evil, dar imi place tipa! Cred ca e din cauza legaturii cu focul, care pentru mine e mai mult decat fascinant. Oricum, mi-ar placea ca Melisandre sa nu moara, pana la urma.

In rest...Multa bafta pentru cumpararea volumului urmator! Smile
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lannister
Lannister

Rang:
Mana

Taur Maimuta
Mesaje : 568
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 15/05/1992
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Season 3 is here :D
Parerea ta 6

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyDum 11 Dec 2011 - 13:34

Daca esti in stare sa faci un pact cu diavolul si sa amesteci stilul cartilor iti recomand sa ti-o cumperi in engleza. E cel mult 80 de lei cu tot cu transport din Anglia.
Sus In jos
http://cuvintedesprecuvinte.blogspot.com/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Parerea ta 4

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyLun 12 Dec 2011 - 5:49

Nu m-ar deranja să o citesc în engleză, dar eu de mic sunt obsedat de activitatea de a colecționa. Așadar dacă o să o cumpăr pe cea în engleză îmi voi dori să le am pe toate în engleză și bineînțeles ca va trebui totodată să îmi completez și colecția în romană.

Eu zic că am fost cuminte anul ăsta și poate primesc o sponsorizare de la Moșu pt carte. Wink
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
EnDor
EnDor

Rang:
Paj

Varsator Pisica
Mesaje : 217
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 12/02/1975
Data de inscriere : 28/08/2013
Varsta : 49
Localizare : Cluj-Napoca
Parerea ta 2

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyDum 1 Sept 2013 - 5:40

Descrierea la persoana a III-a e mai buna decat cea la persoana I. Cum crezi ca ar fii fost un capitol vazut din perspectiva lui Joffrey. Fireste ca s-ar fii vazut altfel decat l-a descoperit Sansa, nu? Capitolele despre Daenerys sunt scrise din perspectiva proprie fiindca este singurul personaj important al zonei estice. Toate personajele acelor capitole "orbiteaza" in jurul lui Daenerys.
@Sorin, toti am citit cartea asa ca stim ce s-a intamplat cu personajele... eu prefer sa intram in detalii si sa despicam putin firul in patru... sau nu-i un forum dedicat pentru asa ceva?
Sus In jos
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Parerea ta 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Parerea ta 13

Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta EmptyLun 2 Sept 2013 - 1:48

off-topic doar pentru clarificare: e un forum pentru discutii despre carti si serial, deci normal ca putem despica firul in 4. Singura rugaminte (a lui Sorin, dar si in general) ar fi ca aici, in cadrul topicului despre volumul 2 sa nu se dea spoilere din volumele urmatoare (3, 4 si 5) in ideea ca exista posibilitatea ca persoane care n-au citit inca ultimele volume sa vina sa discute despre 2... don\'t know
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Continut sponsorizat


Rang:


Parerea ta Empty
MesajSubiect: Re: Parerea ta   Parerea ta Empty

Sus In jos
 

Parerea ta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» Parerea ta
» Parerea ta
» Parerea ta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cantec de Gheata si Foc Romania :: Cantec de Gheata si Foc :: Volumele :: Inclestarea Regilor-