Cantec de Gheata si Foc Romania
Coperti Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Coperti Imagineforum
Bine ati venit in Westeros!
Pentru a putea vizualiza intregul forum, sa stati de vorba cu alti fani, sa aflati cele mai noi stiri sau sa participati la RPG, va rugam sa va inregistrati in comunitatea noastra. (Daca aveti deja cont, inainte de a putea incepe, trebuie sa va conectati.)
Spor la postat!
Cantec de Gheata si Foc Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cantec de Gheata si Foc Romania

Comunitatea fanilor romani ai seriei Cantec de Gheata si Foc
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

Distribuiţi
 

 Coperti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Coperti 13

Coperti Empty
MesajSubiect: Coperti   Coperti EmptyMar 7 Iun 2011 - 9:53

In Romania, Urzeala Tronurilor a fost publicata mai intai in format paperback, apoi in fornat hardcover. Acum nu se mai gaseste decat ultimul format.

Paperback:
     
Desene de Stephen Youll

Hardcover:

Desene de Jim Burns

Personal, ma consider un om norocos ca am apucat s-o cumpar in doua volume, pentru ca prefer coperta cu Jon si Ghost fata de cea cu Drogo si Dany, mai ales ca nu-mi place in mod deosebit felul in care Jim Burns a ales s-o infatiseze pe Daenerys... Totusi, apreciez craniul de dragon.

Dar copertile mele preferate raman cele din seria din Anglia, din ultima editie:


Surse:
• paperback romanesc & coperta britanica: website-ul lui GRRM
• hardcover: nemira.ro;


Ultima editare efectuata de catre Ghanda in Mier 29 Feb 2012 - 6:47, editata de 8 ori
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Coperti 4

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyLun 7 Noi 2011 - 9:20

Eu mi-am comandat-o pe cea cu coperte (nu coperti, cel putin nu in limba romana) cartonate pentru ca era la oferta. Pe deasupra imi place ca o carte sa respecte forma de aparitie initiala; daca a fost publicata intr-un volum, de ce traducerea ei sa fie in doua? Si ar mai fi un motiv pentru care am ales varianta intr-un singur volum, totdeauna m-au fascinat cartile de dimensiuni mari (tomuri).

Am vazut (parca) pe site-ul Nemira ca si celelalte trei volume traduse pana acum au fost editate si in varianta cu coperte cartonate.

Si, da, sunt de acord cu tine Ghanda, coperta editiei din Anglia e mai frumoasa decat cele ale editiilor romanesti, pacat ca nu au pastrat-o!
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Coperti 13

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyLun 7 Noi 2011 - 9:33

off: In noul DOOM sunt acceptate ambele forme de plural pentru coperta.
Si ti-am editat postul, scotand reclama.


on: Da, ca sa preintampine lansarea celui de-al 5-lea volum, cei de la editura au reeditat intreaga serie in format hardcover. (Sau au inceput s-o faca, pentru ca volumul 3 a inceput sa fie comercializat acum cateva zile, iar volumul 4 inca nu este disponibil)

Interesant punctul tau de vedere, legat de respectarea formatului original al cartii, insa eu cred ca (cel putin in cazul de fata), optiunea pentru un singur volum a fost mai mult a editurii deca a autorului (nu stiu ca asa e, ci doar asta cred, pentru ca nu mi s-a parut vreodata ca Martin ar dezaproba editurile straine care i-au scos cartile in mai multe volume).

Problema mea a fost strict de estetica; prefer cartile in varianta paperback pentru ca prefer ilustratiile de pe copertile lor. Dar ceea ce dezaprob cel mai mult la noile coperti este faptul ca in unele cazuri (vol 2, 4 si 5) ilustratia de pe ele n-are nicio legatura cu continutul cartii.
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Coperti 4

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyLun 7 Noi 2011 - 10:00

off: stiam ca in DOOM 2 sunt acceptate, dar DOOM 2 e o editie de compromis. De cat sa supere pe cineva (mari profesori universitatri si alti literati), sau sa provoace conflicte si dezbateri aprinse, pentru foarte multe cuvinte au preferat sa autorizeze ambele variante.

on: Parerea mea e ca copertele/copertile au doar rost/efect comercial, pana la urma tot continutul e cel care conteaza; si mie imi plac cartile masive, sa iti fractureze piciorul daca o scapi Laughing . Glumesc!
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Coperti 13

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyLun 7 Noi 2011 - 10:08

off: Nu cunsosc dedesubturile Academiei. Si oricum, in logica mea, dupa cum cred ca ti-ai dat seama, daca e in DOOM, e corect. Daca sunt doua variante, (acceptate ca sa nu existe conflicte intre marii literati) eu am dedus ca fiecare foloseste ce varianta vrea/stie. Asa ca tu coperte, eu coperti, oricum fiecare a inteles ce a vrut sa spuna celalalt.

on: Efect comercial, complet de acord. Dar e o dovada de bun simt ca ilustratia de pe coperta sa aiba legatura cu interiorul. Ma rog, in cazul primului volum, nu e cazul coperta e conforma cu volumul, asa ca n-are sens sa prelungesc discutia.

Si, cine stie, poate la reeditarea seriei inainte de vol 6 (daca se va face dinnou o reeditare) o sa aleaga copertile ultimei editii engleze. Sau, de ce nu, pe cere originale Smile.


Ultima editare efectuata de catre Ghanda in Mier 29 Feb 2012 - 6:50, editata de 1 ori
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Lannister
Lannister

Rang:
Mana

Taur Maimuta
Mesaje : 568
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 15/05/1992
Data de inscriere : 21/06/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Season 3 is here :D
Coperti 6

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyLun 7 Noi 2011 - 10:11

Eu cred ca si coperta e destul de importanta. Cand am vazut ce au facut astia de la Nemira cu seria mea preferata si ca oricum mai trebuia sa astept un an aparitia cartii in romana, mi-am luat "ADWD" in engleza. Coperta aia e bestiala; cand mi-a venit la posta, am luat-o si am tot ezitat sa deschid coletu pe drum; ajuns acasa am rupt ambalajul si cred ca vreo 20-30 de minute am savurat coperta. Nu mint. Scuze, a fost si putin off.
Sus In jos
http://cuvintedesprecuvinte.blogspot.com/
Sory_Luciano
Sory_Luciano

Rang:
Maester

Varsator Cal
Mesaje : 365
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 07/02/1990
Data de inscriere : 06/11/2011
Varsta : 34
Localizare : Bystrzyca Klodzka, Polonia
Stare de spirit : youth worker
Coperti 4

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyDum 20 Noi 2011 - 5:41

Tot pierzand vremea pe internet am gasit noi variante de coperte pentru cele cinci carti ce alcatuiesc pana acum saga Cantec de Gheata si Foc. Ilustratiile sunt propuse de un tip Matt Roeser, care le-a facut probabil din prea mult timp liber, ori pur si simplu sa-si demonstreze si etaleze calitatile de grafician/desenator.
Oricum mie mi-a placut ce a desenat; sunt aproape la fel de bune ca si copertele din editiile SUA.
http://www.mattroeser.com/#1387993/Game-of-Thrones-Series



Celelalte o sa le pun o sa le pun la topicul cu coperte al fiecarui volum.


Ultima editare efectuata de catre Sory_Luciano in Dum 20 Noi 2011 - 6:34, editata de 1 ori
Sus In jos
http://recenziibeletristica.blogspot.com/
Ghanda
Ghanda

Rang:
Rege

Berbec Caine
Mesaje : 941
Warn Bar : Coperti 111010
Data nasterii : 27/03/1994
Data de inscriere : 07/06/2011
Varsta : 30
Localizare : In drum spre Westeros ;)
Coperti 13

Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti EmptyDum 20 Noi 2011 - 6:20

Hm..sunt dragute, dar mi se par antitetice cu starea pe care o ai cand citesti cartile. Par prea...inofensive. Laughing Si urasc fontul cu care e scris "Game of" si numele autorului.
Sus In jos
http://jurnalul-unei-cititoare.blogspot.ro/
Continut sponsorizat


Rang:


Coperti Empty
MesajSubiect: Re: Coperti   Coperti Empty

Sus In jos
 

Coperti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» Coperti
» Coperti
» Coperti
» Coperti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cantec de Gheata si Foc Romania :: Cantec de Gheata si Foc :: Volumele :: Urzeala Tronurilor-